user img
dr hab. inż. Ewa Matyjaszczyk
Jednostka
Wydział Zarządzania
Komórka
Katedra Inżynierii Zarządzania
Stanowisko
profesor PBŚ
Budynek
E
Pokój
228 / 2 p.
Opis sylwetki

W latach 2000-2019 pracowała w Instytucie Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, początkowo w Zakładzie Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin, a następnie jako Kierowniczka Zakładu Ekspertyz i Opinii o Środkach Ochrony Roślin. W latach 2017/18 pracowała w Niemieckim Federalnym Instytucie Oceny Ryzyka w Berlinie w ramach grantu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zajmując się oceną ryzyka stosowania wybranych suplementów diety pochodzenia roślinnego. W latach 2019/23 kierowała pracami normalizacyjnymi Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO) w Paryżu w zakresie środków ochrony roślin. Od początku roku akademickiego 2023/24 jest zatrudniona jako profesor na Wydziale Zarządzania Politechniki Bydgoskiej, gdzie prowadzi zajęcia z zarządzania jakością.

Obszary badawcze

Zainteresowania naukowe obejmują:

  • integrowaną ochronę roślin,
  • kwestie związane z zarządzaniem jakością,
  • kwestie związane z bezpieczeństwem żywności.
Dokonania naukowe

Absolwentka Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w którym również się doktoryzowała. Tytuł doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii uzyskała w Instytucie Ochrony Roślin PIB w Poznaniu na podstawie pracy „Analiza zmian ustawodawstwa z zakresu ochrony roślin pod kątem bezpieczeństwa żywności, ludzi i środowiska”. Specjalistka w zakresie zarzadzania jakością, agronomii, bezpieczeństwa w łańcuchu żywnościowym i prawodawstwa w zakresie ochrony roślin. Odbyła staże naukowe w na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności w Parmie (Włochy), Austriackiej Agencji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Wiedniu oraz Greckim Urzędzie ds. Żywności w Atenach.

Brała aktywny udział w pracach OECD. Jest ekspertką Komisji Europejskiej oraz edytorką czasopisma ‘Journal of Plant Dseases and Protection’.  Jest również popularyzatorką wiedzy i autorką ponad stu publikacji popularnych, w których zajmowała się głównie kwestiami środowiskowymi, postępowaniem reklamacyjnym, prawami konsumenckimi oraz ochroną roślin.

Publikacje

Lista publikacji dostępna w: Bibliografia publikacji pracowników Politechniki Bydgoskiej im. J.J. Śniadeckich 
(po przejściu należy skorzystać z wyszukiwarki)