W dniu 3 czerwca 2023 roku odbył się spływ kajakowy zorganizowany przez studentów 2 roku, I stopnia, NS, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z Wydziału Zarządzania w ramach przedmiotu "Zarządzanie projektami" prowadzonego przez dr hab. Inż. Bogdana Lenta.
Głównym celem było nauczenie się prowadzenia projektu i związanych z tym procesów. Zespół projektowy był odpowiedzialny za zaplanowanie i organizację transportu, zbieranie ofert i wybór trasy spływu, a także za zapewnienie prowiantu podczas ogniska, które zostało zaplanowane na zakończenie spływu.
Wybór trasy spływu padł na odcinek Zapora Mylof – Nadolna Karczma. Mylof - to osada położona w Borach Tucholskich nieopodal miejscowości Rytel. Znajduje się tam m.in. zapora spiętrzająca wody Brdy (zapora w formie schodów i pochylnią przeznaczoną dawniej do spuszczania tratew). Tu bierze początek liczący 21 km Wielki Kanał Brdy.
Grupa liczyła łącznie 22 osoby, każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Pogoda tego dnia dopisała, wyjazd z Bydgoszczy zaplanowany był na godzinę 07:30. Część uczestników z racji miejsca zamieszkania postanowiła dotrzeć na miejsce samodzielnie. Miejscem spotkania była baza organizatora spływu w miejscowości Nadolna Karczma. Stąd studenci wyruszyli na miejsce startu (Mylof) i tu mieli dopłynąć oraz miało zostać zorganizowane ognisko. Wodowanie przebiegało sprawnie i nie trwało długo jak wszyscy studenci byli na wodzie. Nurt rzeki był spokojny, a planowany odcinek miał zająć 5 godzin. Trasa prowadziła przez malownicze Bory Tucholskie oferujące niezwykły krajobraz o wyjątkowej urodzie, który zachwyca zarówno miłośników przyrody, jak i poszukiwaczy przygód. Jedną z atrakcji, jaka trafiła się na trasie było zwalone drzewo, które blokowało przepływ. Uczestnicy zmuszeni byli obejść przeszkodę wychodząc na brzeg. Wyjątkowym również momentem było spotkanie na trasie rodzinki łabędzi. Było to niesamowite doznanie przyjrzeć się tym okazałym ptakom z bliska. Były też momenty wzajemnej rywalizacji polegającej na ściganiu się kajakami. Kiedy licznik wskazał 21 km - za jednym z zakrętów „ukazała się meta”. Po dopłynięciu wszystkich uczestników rozpalono ognisko, podczas którego studenci mogli zaspokoić swoje głodowe potrzeby. Był to również ważny element integracji, okazja do odpoczynku po aktywnym wysiłku, spotkania się z innymi uczestnikami i podzielenia się wrażeniami z trasy. Podsumowując: spływ kajakowy to niezwykłe doświadczenie, które oferuje połączenie przygody, piękna przyrody i bliskiego kontaktu z naturą. Podczas spływu kajakowego można cieszyć się czystymi i przejrzystymi wodami rzeki Brdy, słuchać śpiewu ptaków i delektować się spokojem lasów.
Po realizacji projektu miały miejsce warsztaty, na których studenci przedstawiali i dyskutowali nt. procesów, jakie miały miejsce w realizacji projektu, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i refleksjami.
Z pewnością takie podsumowanie zajęć z Profesorem Lentem długo pozostanie w pamięci studentów Zarządzania i Inżynierii Produkcji!