6 października 2023 roku odbyło się seminarium współorganizowane przez Politechnikę Bydgoską, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie (IAPAS) i Komitet Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk poświęcone prezentacji koncepcji, celów, metodyki i wyników badań projektu AGRICORE nr 816078 Programu Horyzont 2020’ na tle współczesnych wyzwań stojących przed rolnictwem.
W pierwszej części seminarium zaprezentowano zaproszonym przedstawicielom praktyki rolniczej zasadnicze założenia i cele projektu oraz moduły biofizyczne w modelu agentowym AGRICORE do oceny i kształtowania polityki rolnej. W tej części seminarium Zastępca Prezesa Zarządu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentował współczesne wyzwania polityki rolno-środowiskowo-klimatycznej. Potem reprezentant PBŚ omówił kompleksowo problemy gospodarowania zasobami wodnymi w rolnictwie w świetle rozwoju ekousług. Następnie przedstawiciel IAPAS zaprezentował metodykę oceny efektów polityki rolnej w projekcie AGRIORE oraz ocenę wpływu Działania M10 PROW 2014-2020 na postrzeganie przez polskich rolników celów środowiskowych i klimatycznych. Następnie reprezentant PBŚ omówił zagadnienia związane z opracowaniem w ramach projektu narzędzia ARDIT w kontekście możliwości jego wykorzystania w trybie Open Access przez wielu interesariuszy wybiegających swoimi potrzebami poza stricte cele projektu AGRICORE.
W końcowej części seminarium odbyła się dyskusja przedstawionych tematów z przedstawicielami praktyki rolniczej w kontekście możliwości wykorzystania narzędzia AGRICORE w świetle wspólnych działań producentów rolnych w Polsce zmierzających do podniesienia konkurencyjności gospodarstw rolnych i jednocześnie chęci zweryfikowania przydatności wypracowanego instrumentu w polskim przypadku użycia, także w oparciu o opinie praktyków w ramach zadań pakietu WP7, WP8 i WP9 projektu.